فیلتر ممبران چیست

فیلتر ممبران چیست

فیلتر ممبران چیست؟

از همان ابتدا وقتی اسم فیلتر کنار ممبران می‌آید، احتمالا بتوانید حدس بزنید که این وسیله چه کاربردی دارد. بله، فیلتر کردن. معنای ممبران، غشا است و فیلتر ممبران نوعی غشا نیمه تراوا است. یعنی چه؟ یعنی فیلتر ممبران با حذف برخی مواد، محلول خالصی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

این فیلتر، ذرات بالای 0.0001 میکرون را فیلتر کرده و به فاضلاب می‌فرستد. البته حذف تمام مواد با فیلتر ممبران امکان پذیر نیست اما تا 99 درصد، محلول را پاکسازی می‌کند. فیلتر ممبران در دو نوع ممبران صنعتی و ممبران خانگی وجود دارد. نحوه عملکرد در هر دو نوع از این کاربردها، یکسان است.

جالب است بدانید شوری و نمک آب، توسط همین فیلتر ممبران گرفته می‌شود و آب شیرین تحویل‌تان می‌دهد. کنار کارایی منحصر به فرد و تاثیر گذاری که فیلتر ممبران دارد، فیلتر حساسی است و اگر به آن شن، ماسه و .. برسد، فورا خراب می‌شود. به همین دلیل در مسیر فیلتر کردن آب، قبل از فیلتر ممبران، فیلترهای دیگری قرار می‌گیرد که در مرحله آخر، در صورت وجود ناخالصی‌های بسیار ریز، کار این فیلتر راحت‌تر انجام شود.

انواع فیلتر ممبران

در دسته‌بندی فیلتر ممبران می‌توان آن را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • 1- میکروفیلتراسیون
 • میکروفیلتراسیون‌ها، جزو فیلترهای معمولی به شمار می‌روند که ذرات سوسپانسیونی محلول را توسط غشاهای متخلخل از محلول جدا می‌کند.
   
 • 2- اولترافیلتراسیون
 • فرایند اولترافیلتراسیون متعلق به ذرات بالای 10 الی 20 نانومتر است. این فرایند، جلبک‌ها، ویروس‌ و باکتری را فیلتر می‌کند. البته فیلتر اولترافیلتراسیون برای حذف ذرات فوق العاده در محلول به کار می‌رود. این فیلترها با نام اختصاری UF نیز شناخته می‌شوند.
   
 • 3- نانوفیلتراسیون
 • این نوع فیلترها به ابعاد نانو، و بسیار کوچکتر از میکروفیلتراسیون و اولترا فیلتراسیون‌ها هستند و منافذ فیلتراسیون این نوع، بین 1 تا 10 نانومتر است. NF نام اختصاری این دسته از فیلترها است.

نحوه عملکرد فیلتر ممبران

در دستگاه‌های تصفیه آبی که دارای سیستم اسمز معکوس هستند، فیلتر ممبران هوزینگ که دارای یک ورودی و دو خروجی است، وجود دارد. آب قبل از تصفیه از قسمت ورودی وارد غشا یا ممبران می‌شود و بعد از تصفیه، از لوله مرکزی خارج شده و آب غلیظ که دارای ناخالصی است، از خروجی دوم به فاضلاب ریخته می‌شود.

در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، قبل از فیلتر ممبران دو یا سه عدد پیش فیلتر قرار گرفته که آب به طور کامل پاکسازی شود. مرحله اول فیلتر آب خانگی را فیلتر PP می‌گویند که گل و لای موجود در آب را پاکسازی می‌کند. دومین و سومین مرحله متعلق به فیلترهای کربن پودری و کربن بلاک است که کلر بو و طعم بد آب را پاکسازی می‌کند. در نهایت آب به فیلتر ممبران می‌رسد که مواد محلول، میکروب و ویروس‌ها را فیلتر می‌کند. در آخر آب وارد مرحله پنجم فیلترینگ می‌شود. در این مرحله فیلتر کربن خطی کارشان آغاز می‌شود.

عمر فیلتر ممبران

عمر مفید فیلتر ممبران، بین یک تا دو سال است. در صورتی که جامدات محلول در آبی که در حال تصفیه آن است(TDS)  بالا باشد، با توجه به کارکرد و نوع ضایعاتی که فیلتر می‌کند، عمر متفاوتی دارد. در صورتی که در محلول مورد نظر، کلر بیش از اندازه باشد، یا فیلترها به موقع تعویض نشوند، عمر فیلتر ممبران کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل فیلترهای کربنی قبل از فیلتر ممبران قرار گرفتند تا از ورود کلر به این فیلتر جلوگیری کند.

کاربرد فیلتر ممبران صنعتی

از ممبران صنعتی برای حذف نمک آب دریا و املاح آب شور استفاده می‌شود. ممبران‌های صنعتی اغلب در صنایع دارویی، آزمایشگاهی و تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به طور جزئی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1- تصفیه آب چاه برای شرب
 • 2- شیرین سازی آب دریا
 • 3- تولید آب خالص برای خطوط تولید
 • 4- تصفیه آب مقطر برای مصارف پزشکی و آزمایشگاهی
 • 5- تصفیه پساب

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

اگر قصد خرید بهترین نوع فیلتر ممبران را دارید، می‌توانید با توجه به نوع دستگاه‌تان بهترین فیلتر را از انواع زیر انتخاب کنید:

فیلتر ممبران آمریکایی: از بهترین انواع فیلترهای ممبران است که علاوه بر کیفیت بالایی که دارند، دوام و طول عمر مفیدشان نیز بین 2 تا 3 سال است که بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند. (جنس اورجینال با نام آمریکا در بازار ایران وجود ندارد)

فیلتر ممبران LG ساخت کره جنوبی: فیلتر LG که از انواع فیلتر ممبران صنعتی آن می‌توان به فیلتر ممبران صنعتی LG Chem’s NanoH2OTM    اشاره کرد، از تکنولوژی ابتکاری فیلم نانوکامپوزیت بهره گرفته که علاوه بر کاهش هزینه‌های تصفیه، آب با کیفیت بالا تحویل‌تان می‌هد. این مدل فیلتر ممبران را می‌توانید از شرکت سانتک آرکا صنعت که نماینده رسمی LGCHEM میباشد، تهیه کنید. از اصالت و کیفیت فیلتر ممبران، در استفاده از این مدل، خیال‌تان راحت است. این مدل استانداردهای بهداشت جهانی را داشته و نسبت به ممبران‌های دیگر، طول عمر و کارایی بالاتری دارد.

فیلتر سی سی کا تایوانی: این برند شناخته شده تایوانی اغلب قابل استفاده برای خود دستگاه‌های سی سی کا است. در صورتی که دستگاه تصفیه آب شما، سی سی کا است، این فیلتر تایوانی به کارتان می‌آید.

قیمت فیلتر ممبران

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت فیلتر ممبران اهمیت دارد. فاکتورهایی از جمله:

 • 1- نوع دستگاه: هر دستگاه تصفیه آب، فیلتر مخصوص به خود را دارد. دستگاه‌های اسمز معکوس، نسبت به دستگاه‌های اولترافیلتراسیون و نانو فیلتراسیون، فیلتر ممبران متفاوتی دارند.
 • 2- ابعاد فیلتر: دستگاه زیر سینکی، با دستگاه تصفیه آب رومیزی یا دیواری، فیلتر ممبران متفاوتی دارند.
 • 3- نوع غشا: هر چه کیفیت متریال به کار رفته در غشای اسمزی بیشتر باشد، قیمت فیلتر ممبران نیز بیشتر است.
 • 4- نام برند: برندهای مطرح معمولا کیفیت بیشتری دارند. از این رو قیمت بالاتری نیز نسبت به برندهای معمولی‌تر دارند.
   

از شرکت سانتک آرکا صنعت می‌توانید بهترین و با کیفیت‌ترین فیلتر ممبران صنعتی و فیلتر ممبران خانگی را تهیه کرده و از لحاظ ضمانت، کیفیت و خدمات، خرید مطمئنی را تجربه کنید. از ویژگی‌های این ممبران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • 1- تنها ممبران اصل و اورجینال با دانش طراحی بروز Nano H2O در کره جنوبی با تکنولوژی مبتکرانه استفاده از لایه نازک پلی آمید تقویت شده با ذرات نانو
 • 2- دارای استانداردهای بین‌المللی بهداشت جهانی NSF
 • 3- طول عمر، کارایی و کیفیت بهتر و بالاتر نسبت به سایر ممبران‌ها
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
1 دیدگاه
مرتب شده بر اساس آخرین دیدگاه ها
  رحیمی | سه شنبه, 01 مهر 99
  تو بازار ایران و جهان ممبران ال جی جز بهترین ها