علت نیاز بدن به آب

علت نیاز بدن به آب

هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک (سوخت و ساز مواد غذایی) در بدن نیز تشنه آن است. تغریبا 55% تا 75% از حجم بدن از آب تشکیل شده است و اگر آبی که در روز از طریق نفس کشیدن، عرق کردن و ادرار را از دست میدهیم را حدود 8 لیوان فرض کنیم ضروری است که این آب را با خوردن آب جبران کنیم.در این مقاله قصد داریم تا علت نیاز بدن به آب، فواید نوشیدن آب ، میانگین مصرف آب برای هر فرد و نحوه نوشیدن آب و تاثیر آن در قبل یا بعد از خواب بپردازیم.

از مزایای مصرف آب در بدن می توان به :

علت نیاز بدن به آب

کارایی مغز را افزایش می دهد

از آنجاییکه 80 درصد از بافت مغز را آب تشکیل می دهد ضروری است که آب کافی به آن برسانیم، آزمایشات نشان داده است کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می آورد و به قدرت تمرکز آسیب می رساند، منطق پشت این مسئله کاملا واضح است اگر آن ماده را از مغزتان کم کنید گرفتار مشکلات عملکردی می شوید این مسئله دقیقا مانند راندن ماشین بدون بنزین است. در مغز آب مایعاتی که پروتئین و آنزیم ها را حمل می کند را رقیق می کند و به رساندن این مواد به مقصد کمک می کند وقتی آب بدن کم می شود این مایعات برای رساندن بار خود کندتر می شوند و عملکرد مغز نیز آسیب میبیند همچنین آب باعث از بین بردن رادیکال های آزاد که باعث خرابی سلول ها در مغز می شوند را از بین میبرند.

از بسیاری بیماری های خطرناک جلوگیری میکند :

ورم مفاصل ، سرطان و بیماری های قلبی، بیماری های خطرناک و جدی هستند که میلیون ها نفر را گرفتار می کنند اما شما می توانید با خوردن آب از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنید. آب یکی از مهمترین عناصر در غضروف و نرمه ی استخوان و مایعی زلالی (مایعی که در اطراف مفاصل وجود دارد) که باعث چرب کردن محیط می شود است وقتی میزان کافی از آب در این ناحیه وجود داشته باشد اصطحکاک کمتری در اطراف مفاصل بوجود می آید و احتمال ابتلا به ورم مفاصل نیز کمتر می شود. همچنین اگر میزان کافی آب در سیستم بدن ما باشد گرچه باعث می شود دفع مکرر ادرار داشته باشیم اما بدن از سموم پاک می شود اگر این سموم کمتر در بدن ما باقی بماند احتمال ابتلا به سرطان نیز کاهش میابد، آب نه تنها کمک می کند که سموم از بدن دفع شود بلکه موجب تسهیل در دفع نمک اضافی موجود در بدن می شود. تحقیقات نشان داده است که وجود نمک زیاد در بدن باعث بالا رفتن فشار خون شده که این هم موجب بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود.

علت نیاز بدن به آب

به کاهش وزن کمک می کند :

اگر گرسنه هستید سعی کنید شکمتان را با آب پر کنید آب هیچگونه کالری و چربی ندارد و ثابت شده است که گرسنگی را برطرف می کند همچنین یک لیوان آب متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شما را افزایش می دهد. از آنجا که همه عملیات های بدن به آب نیاز دارد بدیهی است که وقتی کم آب بخوریم همه چیز در بدنتان کندتر پیش می رود. آب بیشتر باعث بالا بردن متابولیسم بدن و در نهایت سبب کالری سوزی هم می شود. تحقیقات نشان داده است که پس از خوردن دو لیوان آب 0 تا 40 دقیقه طول می کشد تا متابولیسم بدنتان شروع شود و وقتی متابولیسم آغاز شد شما 30 درصد سریعتر کالری میسوزانید همین طور تحقیقات نشان داده است که اگر آب مصرفی خود را تا 6 لیوان در روز بالا ببرید 2.5 کیلو وزن خود را در سال کم خواهید کرد.

کرم خوردگی دندان را برطرف می کند:

گفته می شود لبخند به آینه هزینه ای ندارد اما میلیون ها تومان می ارزد پس محافظت از دندان ها واجب می شود. میدانیم که تامین آب مورد نیاز بدن به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می کند مثل بزاق دهان که باعث جلوگیری از کرم خوردگی دندان هایتان می شود، پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد می شود که مینای دندان را میخورد اما بزاق دهان این اسید را خنثی می کند همچنین حاوی مواد معدنی خاصی است به بازسازی دندان ها کمک میکند. اگر به میزان کافی آب به بدنتان برسانید و کمتر شکلات و آبنبات بخورید مطمئن هستید که دندان های سالم خواهید داشت.

علت نیاز بدن به آب

افزایش سلامت پوست و مو:

نوشیدن آب به عنوان یک ماده طبیعی موجب افزایش لطافت، شفافیت پوست و مو شما می شود چراکه سلول ها به آب وابسته هستند به نحوی که با مصرف درست و اندازه آب ، سلول ها حجیم تر شده و شکاف ها و چین و چروک پوست را پر میکنند.

افزایش کارایی روده و معده:

امروز شمار کسانیکه دچار سوزش معده هستند افزایش یافته و برای برطرف شدن این سوزش داروهای مختلف مصرف می کنند اما یکی از راه های درمان سوزش معده کافی است آب مصرف کنید ، یکی از علل سوزش معده میتواند اسیدی شدن محیط معده باشد و با مصرف آب محیط معده به دلیل خاصیت خنثایی که آب دارد حالت اسیدی معده شما را کاهش دهد.همچنین آب موجب سهولت در حرکت دفع روده می شود و از طرفی جذب برخی مواد معدنی در روده با آب صورت میگیرد.

مزایای مصرف آب

افزایش کارایی کلیه و مبارزه با سنگ کلیه و مثانه:

با مصرف مناسب و مورد آب، از خطر ابتلا به سنگ مثانه دور می شوید.با مصرف آب میزان غلظت نمک ها و برخی مواد معدنی در ادرار کاهش میابد و بدلیل رقیق شدن ادرار سنگ کلیه و مثانه قادر به تشکیل شدن نیستند بنابراین باعث کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه و مثانه می شود.

نوشیدن آب زیاد ضرر دارد:

نوشیدن میزان ضروری آب در روز برای بدن مفید است اما نیازی به زیاد کردن این میزان نیست کاری که باید انجام بدهید جبران میزان آبی است که در روز از دست میدهید یک فرد به طور متوسط روزانه حدود 2 تا 3 لیوان آب از طریق تنفس و یک لیوان دیگر با تعریق از دست می دهد، اگر 3 تا 4 لیوان آب نیز بطور تقریبی از طریق ادرار از دست بدهد، بدن در روز به حدود 8 لیوان آب نیاز پیدا می کند. شما باید به همان میزان آبی که از دست داده اید ، آب را برای بدن تامین کنید نه بیشتر؛ اگر به میزان بیشتری آب به بدن برسانید تعادل سدیم در بدن از بین می رود که منجرب به مشکلات گوارشی ، حملات ناگهانی و حتی بیهوشی می شود.

مزایای مصرف آب در بدن

نحوه محاسبه آب مورد نیاز بدن:

برای محاسبه آب مورد نیاز بدن کافی است وزن بدن را تقسیم بر عدد 0.024 کنید، جواب بدست آمده همان میزان آب مورد نیاز بدن شما در یک روز می باشد.

آب بخورید و سالم بمانید، آب برای بدن ضروری است و بدون آن فعالیت های بدن دچار مشکل می شود پس اطمینان حاصل نمایید تا میزان کافی آب به بدنتان برسانید تا سلامتی بدنتان تامین شود.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
0 دیدگاه
مرتب شده بر اساس آخرین دیدگاه ها