سهم خود را از ابتلا به سنگ کلیه کاهش دهید

سهم خود را از ابتلا به سنگ کلیه کاهش دهید

سنگ کلیه چیست
قطعه یا جسم سخت و کریستالی است مانند سنگ که توسط برخی کانی های(کوچک‌ترین جز از یک ماده معدنی) موجود در ادرار در کلیه ، مثانه و حالب تشکیل می شوند. به طور عمومی محل تجمع سنگ کلیه در کلیه است. علل تشکیل سنگ کلیه می تواند نوشیدن ناکافی آب و مایعات، غلظت بالای مواد معدنی در ادرار، کلسیم بالا در ادرار، کم تحرکی ، چاقی ، نقرس ، مصرف غذاها و داروهای خاص و ... باشد.

انوع سنگ کلیه
1- سنگ های سیستین : طی نارسایی های ارثی صورت می گیرد.
2- سنگ های اسید اوریکی : طی اسید اوریک در کلیه ، مثانه و حالب تشکیل می شوند.
3- سنگ های اگزالاتی یا کلسیمی : شایع ترین سنگ کلیه محسوب می شوند که بستگی به رژیم غذایی،میزان زیاد کلسیم و ...ایجاد می شود.
4- سنگ های ناشی از عفونت : که طی برخی عفونت های ادراری رخ می دهد.

از کجا بفهمیم سنگ کلیه داریم
سنگ کلیه در ابتدا اگر اندازه کوچکی داشته باشد علائمی ندارد و از مجاری عبور می کنند. در شکل حاد سنگ کلیه، ابعاد سنگ به طول چندین میلی متر هم میرسد . فرد مبتلا به بیماری سنگ کلیه دارای علائمی چون : درد شدید در ناحیه کلیه، شکم، پشت، ادرار خونی یا صورتی و درد در هنگام ادرار ، استفراغ و تهوع دارد. طی آمارها شیوع بیماری سنگ کلیه در مردان 4 برابر خانم ها است.

درد سنگ کلیه چگونه است
همانطور که گفته شد درد سنگ کلیه منوط به اندازه سنگ است، اگر اندازه سنگ کوچک باشد علائمی احساس نمی شود و طی ادرار دفع می شود، مگر با آزمایشاتی که خود فرد(آزمایش خون ، ادرار و...) در جهت بررسی سلامت جسمی خود انجام دهد پزشک مطلع سنگ در کلیه فرد شود، اما اگر اندازه سنگ به بزرگی 5 میلی متر و یا بیشتر برسد سبب انسداد مجاری ادراری ، درد شدید در ناحیه کلیه و پهلوها شده که به اصطلاح قولنج کلیوی یا کولیک میگویند احساس می شود. حرکت سنگ در مجاری ادراری طی ادرار سبب درد  و گاها ادرار خونی شود و می تواند بصورت دوره ای هر چند دقیقه یکبار این درد احساس شود.

چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم
اگر علائمی که در موارد بالا توضیح دادیم رو داشتید در اولین کار به پزشک اورولوژ(متخصص کلیه) مراجعه نمایید و جهت درمان تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید.

جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه
روش های خانگی بسیار زیادی جهت پیشگیری ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد از جمله :

 1. 1- نوشیدن آب کافی و سالم در روز (استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی با کیفیت در منزل سبب تولید آب سالم و عاری از املاح سنگین و مضر است)
 2. 2- مراجعه به پزشک متخصص اورولوژ و تغذیه جهت تنظیم رژیم های غذایی صحیح
 3. 3- پرهیز از مصرف برخی غذاها و مکمل های غذایی خاص
 4. 4- رژیم غذایی با فیبر زیاد
 5. 5- ورزش
 6. 6- انجام آزمایشات دوره ای (چکاپ کامل)
 7. 7- مصرف ویتامین ها از جمله ویتامین A (تحت نظر پزشک مصرف کنید)
 8. 8- مصرف میوهای آبدار مانند هندوانه – آب لیمو – آلوئه ورا
 9. 9- مصرف حبوبات ، فرآورده های سویا
 10. 10- کاهش مصرف سدیم که در " نمک،غذاهای آماده و فست فودها،غذاهای کنسروی و بسته بندی شده، برخی گوشت ها، چاشنی ها، ادویه جات" وجود دارد. حتما برچسب ترکیبات استفاده شده موجود در بسته بندی هر مواد غذایی را  که ساختار ترکیبات سازنده آن است را مطالعه نمایید برخی ترکیبات و مشتقات سدیم مانند: سدیم بی کربنات،بکینگ پودر،نیترات سدیم و ... که در برخی مواد غذایی وجود دارند سبب افزایش میزان سدیم در بدن شما می شود.
 11. 11- اگر دچار سنگ های اگزالات کلسیمی هستید میزان مصرف خشکبار،سبوس، اسفناج را کاهش دهید.
 12. 12- کاهش و محدود کردن پروتئین های حیوانی مانند : تخم مرغ، گوشت گاو و مرغ، شیر ، پنیر، لبنیات که البته بدن به مصرف این پروتئین ها نیازمند است و میزان مصرف باید با مشورت و دستور پزشک صورت گیرد.

درمان سنگ کلیه
اولین و بهترین راه پیشگیری و مراجعه به پزشک متخصص(اورولوژی) است تا تحت نظر قرار گرفته و درمان صورت گیرد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
1 دیدگاه