استانداردهای مهم دستگاه تصفیه آب خانگی را بدانید

استانداردهای مهم دستگاه تصفیه آب خانگی را بدانید

قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی میبایست به دارا بودن برخی استاندارد های مهم بهداشتی توجه ویژه نمود و هیچگاه دستگاه تصفیه آبی بدون استاندارد را نخرید!
دستگاه های تصفیه آب بدلیل ارتباط مستقیمی که با آب دارند و از طرفی بدلیل تولید پسماند و انباشته شدن املاح مضر در فیلترها و همچنین عملیات های مکرر فیلتراسیون در جهت حذف املاح مضر و  سنگین، هر تصفیه کننده آبی نیاز به استانداردها و گواهی های بهداشتی معتبر نیز دارد تا برای سلامت بدن مخاطره آمیز نباشد.

استاندارد های دستگاه تصفیه آب چه نام دارند؟

از جمله مهمترین استاندارد های بین المللی در زمینه بهداشت، استاندارد NSF را میتوان معرفی کرد.

استاندارد NSF چیست؟
در حالی که برای سالیانی، هیچ مقررات دولتی برای فیلتر ها، سیستم های تصفیه و فرآیندهای اسمز معکوس وجود نداشت، سازمان بهداشتی NSF(
national sanitation foundation) اقدام به تدوین استانداردهای ملی مستقلی در قالب پروتکل هایی در راستای حداقل الزامات لازم برای ایمنی و عملکرد این محصولات جهت مصارف بهداشتی و سلامت با همکاری سازمانهای بین المللی دیگر از قبیل موسسه استاندارد ملی آمریکا ANSI نمود. این استانداردها تحت شماره های مختلفی برای شرایط گوناگون توسعه یافته شده.

NSF/ANSI 61
این استاندارد شامل تاثیر اجزای یک سیستم آب شرب بر سلامت آن آب می باشد و به تعریف حداقل نیازمندیهای تاثیرگذار و مضر بر سلامت انسان در محصولاتی می پردازد که در تماس مستقیم با آب شرب از زمان استخراج تا زمان مصرف قرار دارند.
همواره امکان انتقال مواد از اجزای یک سیستم آبی به آب شرب وجود دارد و توسط این استاندارد میزان احتمالی انتقال این مواد مضر بررسی و در حدود مجاز صحه گذاری می شوند.

 " شرکت Filcoreکره ، یکی از تامین کنندگان معتبر مواد
اولیه کربن فعال
می باشد که در فیلترهای دستگاه
تصفیه آب شرکت سانتک
بکار گرفته شده است. "

NSF/ANSI 58
این استاندارد شامل حداقل نیازمندیهای یک سیستم ( ROدستگاه تصفیه آب خانگی) درراستای کاهش آلودگیهای احتمالی موجود در آب شرب می باشد.
هدف از ارائه این استاندارد کنترل سلامت و کیفیت مواد، یکپارچگی و عدم نقصان ساختار دستگاه، میزان کاهش ذرات جامد محلول در آب (TDS) و همچنین آلودگیهای دیگری از قبیل فلزات سنگین، آلودگیهای ارگانیک، کرومهای سه ظرفیتی و شش ظرفیتی، آرسنیک، نیترات و نیتریت، کادمیوم و سرب می باشد.

" شرکت Kuraray Chemicalژاپن ، یکی از تامین کنندگان
معتبر
مواد اولیه کربن فعال و محصولات پلاستیکی
بهداشتی
می باشد که در فیلترها و اجزاء تشکیل دهنده
دستگاه تصفیه آب شرکت سانتک بکار گرفته شده است. "

NSF/ANSI 42
این استاندارد شامل حداقل نیازمندیهای یک سیستم فیلتراسیون جهت کاهش مضرات تاثیر گذار بر زیبایی (پوست و مو) و آلودگیهایی که ممکن است در آب شرب وجود داشته باشند و مرتبط به سلامتی
نمیشوند از قبیل کلر، طعم، کدورت و ذرات معلق. هدف از ارائه این استاندارد خاصیت جذب سطحی فیلترها و فیلتراسیون را شامل می شوند . فرایندی که در آن گاز یا مایع حل نشده به سطح لایه های داخل کربن جذب می شود و نمونه بارز این محصولات فیلترهای کربنی هستند.

 

 " شرکت Handok Clean Tech کره ، یکی از تامین کنندگان
معتبر
مواد اولیه کربن فعال می باشد که در
فیلترهای دستگاه تصفیه آب شرکت سانتک بکار گرفته شده است "

 

از کجا بفهمیم که دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را داریم این استاندارد را دارا میباشد؟
قبل از پاسخ به این سوال بدلیل وجود شرایط تحریم هیچگاه دستگاه ها یا ممبران های آمریکایی وارد کشور نمی شوند پس گول این دسته از افرادی که محصول خودشون رو آمریکایی قلمداد میکنند را نخوریم و سعی کنیم از محصولاتی استفاده کنیم که اصالت خودشون رو با دلیل و مدرک اثبات میکنند.

در پاسخ به این سوال میتوانید وارد سایت این سازمان به نشانی www.nsf.org شده و تنها به مشاهده نشان و گواهینامه های حک شده روی محصول اکتفا نکنید.
پس از ورود به سایت مذکور  بر روی گزینه SEARCH CERTIFIED PRODUCTS & SYSTEMS کلیک کنید و سپس در صفحه جدید بر روی کادر search company کلیک و نام شرکت سازنده را تایپ کنید به همین سادگی می توانید از صحت برخوردار بودن شرکت سازنده آگاهی یابید.

در حال حاضر دستگاه تصفیه آب خانگی سانتک به همراه فیلترهای پیش تصفیه و ممبران های خانگی، ممبران صنعتی شرکت ال جی کم کره (LGCHEM) دارای این استانداردها میباشند.

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
3 دیدگاه
مرتب شده بر اساس آخرین دیدگاه ها
  mostafa | سه شنبه, 01 بهمن 98
  مطلبی که راجب سرچ برند تو سایت nsf گفتید خیلی خوب بود.
  محمد آقایی | پنجشنبه, 19 دی 98
  چقدر این مطلب رو گویا و خوب توضیح دادید خیلی دنبال مطلب کامل راجب استاندارد دستگاه تصفیه آب بخصوص nsf بودم که تعریف کاملی ازش پیدا کنم.
  نازنین میرزایی | دوشنبه, 16 دی 98
  من استاندارد ها طبق این توضیحاتی که گفتید چک کردم واقعا صحت داشت. مطلبی راجبش هم نبود تا الان و خیلی از این استاندارد ها چیزی نمیدونن فقط اسمش رو دستگاه میزنن بدون اینکه واقعیت داشته باشه