۰۹۱۲۹۲۱۲۱۱۷ سه شنبه - 29-مرداد

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه‌ تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب اقسام مختلفی چون تصفیه آب خانگی و صنعتی دارند که هرکدام برای شرایط خاصی کاربرد خواهند داشت برای مثال در خانه‌ها معمولا از دستگاه‌های تصفیه آب زیرسینکی استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، این دستگاه زیر سینک ظرفشویی نصب می‌شوند و آب تصفیه شده‌ی آشامیدنی از لوله‌ و شیرآب بصورت کاملا جداگانه خارج می‌شود. این نوع تصفیه‌کننده آب معمولا از سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس یا (RO) بهره می‌برد و مجهز به چندین فیلتر پیش تصفیه و فیلتر ممبران نیز است. فیلترهایی نظیر: فیلتر پیش تصفیه پلی پروپیلن یا PP، فیلتر کربن فعال، فیلتر کربن بلوک ، فیلتر پست اکتیو و فیلتر ممبران که هرکدام کاربرد خاصی دارند. برای مثال فیلتر ممبران که قلب دستگاه تصفیه آب بشمار می آید و دارای برندهای مختلفی نظیر LGChem و ... می باشد و میکروب‌ها، املاح سنگین و سمی(نیتریت،نیترات،کلر و...) موجود در آب را از بین می‌برد و یا فیلتر کربن فعال که عمل کلرزدایی و همچنین مواد ته نشین شونده در آب را فیلتر می‌کند. 
 

نمونه ای از دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی

دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی

 

 

 

 

 

 

 

تعریف علمی تصفیه آب

تصفیه آب (به انگلیسی: Water Treatment)، هر فرآیندی است که کیفیت آب را بهبود می‌بخشد تا آن را برای یک هدف خاص مناسب‌تر سازد. هدف استفاده نهایی ممکن است نوشیدن، تأمین آب صنعتی، آبیاری، نگهداری جریان رودخانه، تفریح با آب یا بسیاری از کاربردهای دیگر، از جمله بازگرداندن به صورت امن به محیط زیست باشد. تصفیه آب آلاینده‌ها و اجزای نامطلوب را حذف می‌کند یا غلظت آنها را کاهش می‌دهد به طوری که آب برای استفاده مورد نظر مناسب می‌شود.
 

واژه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب واژه و کلمه ای که در دو مقیاس یا سیستم : صنعتی و خانگی تقسیم شوند، با تصفیه و حذف املاح و عناصر مضر موجود در آب و همچنین افزایش عناصر کلسیم و منیزیم و سایر املاح مفید به حد لازم در آب می تواند گامی مهم در سلامتی و بهداشت و همچنین بهبود طعم و مزه و نهایتا آب قابل شرب و مصرف بشر قدم مهمی بردارد.
 

تصفیه آب آشامیدنی

همانطور که گفته شد یکی از اهداف مهم تصفیه آب ،تامین آب آشامیدنی سالم و مناسب است.تصفیه آب برای تولید آب آشامیدنی شامل حذف آلاینده‌ها از آب ورودی برای تولید آبی است که به اندازه کافی برای مصرف انسان بدون خطر کوتاه مدت یا بلند مدت بر سلامتی انسان باشد. موادی که در طول فرآیند تصفیه آب آشامیدنی حذف می‌شوند عبارتند از: جامدات معلق، باکتری‌ها، جلبک‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و مواد معدنی سنگین و مضر مانند نیترات و منگنز.فرآیندهای مربوط به حذف آلاینده‌ها شامل فرایندهای فیزیکی مانند ته‌نشینی و فیلتراسیون، فرآیندهای شیمیایی مانند ضد عفونی و انعقاد و فرایندهای بیولوژیکی مانند فیلتر کردن آهسته شن و ماسه است.